srsť
ALFADRACONIS
Úprava srsti čierneho teriéra
Srsť si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, tzn. dôkladné česanie, ktoré psa zbaví starej odumierajúcej srsti. Starú srsť vyčesávame hustým kartáčom s dlhšími, tupými hrotmi. Srsť vyčesávame pravidelne. Psa zvykáme na kartáče od šteňaťa. Upravovať srsť začíname asi 3 až 4 týždne pred výstavou a doupravujeme ju asi týždeň pred výstavou.
Pre strihanie platí všeobecná zásada, že všetky prechody od krátkej k dlhšej srsti musí byť plynulé.
Hlava:
3cm od viečok smerom k zátylku urobíme hrebeňom rovnú plôšku naprieč hlavou. Všetku srsť nad očami /ofinu/ načešeme dopredu. Zapamätajte si: ofinu, fúzy ani bradu čierneho ruského teriéra nikdy nestriháme.
Od plôšky po tylový hrbol zastrihneme srsť na 1 až 3 cm, aby temenná časť bola plochá. Potom vedieme rovnú líniu dole, kolmo k temenu 1 až 3 cm od vonkajšieho kútika oka po začiatok brady. Fúzenačesieme dopredu a ostanú srsť začínajúcu na spánkoch a základňou ucha zostriháme zhora dole po smere rastu srsti. Srsť na ušiach (vonku i vnútri/ a lícach vystriháme najlepšie strojčekom na 2 až 3 mm a okraje uší začistíme a obstriháme klasickými nožnicami. Správne ostrihaná hlava by mala pri pohľade zhora pripomínať tehlu, zo strany pravouhlý trojuholník.
Hruď:
Srsť na prednej strane hrude, začínajúca od základne brady a končiaca 3 až 5 cm pod hrudnou kosťou, striháme 1 až 2 cm.
3 až 5 cm o tylového hrboľa striháme hornú časť krku smerom ku kohútiku. Zvýrazníme zátylok a necháme dĺžku srsti 3 až 5 cm. Bočnú časť krku striháme od základne uší dole, pričom plynule zväčšujeme dĺžku srsti na 6 až 8 cm a tvarujeme ramená. Dĺžka srsti na ramenách závisí od šírky hrude. Ak je hruď užšia srsť zostrihneme len zľahka.
Trup:
Postupujeme od kohútika smerom ku koreňu chvosta na dĺžku 3 až 6 cm, vytvárame rovnú a priamu líniu hornej časti. Ďalej až zhora nadol po smere rastu srsti striháme trup tak, aby sme vytvorili plynulý prechod od ramien k zadným končatinám a k dolnej časti hrudi / tzv. sukienke/. V oblasti slabín a na bruchu zostáva srsť krátka 2 až 4 cm a tvorí plynulý prechod k dolnej časti hrude. „Sukienka“ by mala zdôrazňovať hĺbku hrude a nemala by byť dlhšia ako 8 až 10 cm dole od kolenného kĺbu. Chvost striháme rovnomerne zo všetkých strán. Po celej dĺžke musí byť okrúhly a hrubý. Srsť v oblasti pohlavných orgánov a análneho otvoru by sa mala skrátiť na 2 až 3 cm.
Končatiny:
Srsť na predných končatinách načesieme jemným kartáčom dohora. Odstrihneme vyčnievajúcu srsť a vytvarujeme „stĺpy“ nôh. Opatrne vystriháme srsť medzi prstami a okolo nich. Výsledkom by mal byť oválny tvar labky s úplne zakrytými drápkami.
Zadnú časť stehna /tzv. nohavice/ k bedrovému kĺbu striháme nakrátko a na prednej strane srsť dôkladne zarovnáme, aby bol zvýraznený ohyb kolenného kĺbu. Potom rovnako ako na predných končatinách srsť dôkladne rozčesieme kartáčom od prstov k bedrovému kĺbu, dôkladne zrovnáme do tvaru stĺpcov a vytvarujeme labky.
Ako správne kúpať:
Základom pred kúpaním je psa poriadne vyčesať a vykartáčovať. V každom prípade nekúpte psa ak má zakrcmanú srsť. Kúpaním sa srsť ešte viac splstnatie a nebude sa dať vyčesať. Odumretú a splstnatenú srsť pred kúpeľom odstráňte vyčesaním.
Ak si nie ste istý že mu vodu nenalejete do uší, dajte mu tampóniky z vaty, aby ste zabránili vniknutiu vody do uší.
Nastavíme si vlažnú vodu / skúste jej teplotu na Vašej vonkajšej strane ruky – teplá voda ničí srsť psa/, postavíme psa do vane, najlepšie na protišmykovú podložku. Sprchou dôkladne premáčame srsť psa.
Do fľaše si predtým pripravíme rozriedený šampón – nepoužívajte šampón určený pre ľudí.
Začneme šampónovať hlavu a fúze a pokračujeme na celé telo, nakoniec si necháme nohy. Ak nie je pes veľmi špinavý stačí šampónovať iba raz.
Najdôležitejšie na celom kúpaní je všetok šampón dôkladne vymyť. Preto vymývanie šampónu trvá oveľa dlhšie ako šampónovanie samé. Nešetrite vodou, zle osprchovaná srsť vyzerá horšie ako srsť prirodzene špinavá a okrem toho pokožka Vášho psa svrbí. Vyzerá matná a zle sa česie.
Ak sa chystáte na strihanie, alebo výstavu je vhodné psa vyfénovať. Vzduch nastavte na stupeň vlažný. Príliš teplý vzduch by mohol psa popáliť a spáliť srsť, ktorá by sa potom lámala. Srsť fénujeme proti smeru rastu od polovice chrbta k hlave, a po smere rastu od polovice chrbta ku chvostu. Nohy a stehná fénujeme dohora. Boky a hrudník fénujeme tiež dohora k hlave. Ak máme takto upraveného psa bude sa dobre strihať a konečný výsledok bude oveľa lepší.
Psa nekúpeme tesne pred výstavou pretože srsť zmäkne. Najlepšie je ho vykúpať najneskôr týždeň pred.
VEĽA ŠŤASTIA A ÚSPECHOV PRI PRÁCI S VAŠIM PSOM
Jeho srsť nie je samočistiaca (neplzne), je vlnitá, dlhá s hustou podsadou. Preto ak zanedbáme česanie a kúpanie, zaglbí sa (nerozčesateľné chuchvalce) a začne páchnúť. Nehovoriac o možných zápaloch a infekciách kože. Na udržanie formy, sa preto musí aspoň raz za týždeň poriadne vyčesať a podľa potreby (cca každých 6 týždňov) aj ostrihat. Má dlhú “ofinu”, ktorá sa najlepšie zachráni zapletená do vrkoča. Keď nemáte čas na česanie a úpravu a nechcete chodiť na výstavy, najideálnejší je krátky “športový” strih. Keď však obetujete trošku času na úpravu, budete mať doma nesmierne krásneho a elegantného psa.